سمبل پایداری مردم آبادان (مرحوم ایت تالله جمی )به روایت اسناد ساواک


     شماره 190    |    17 دی 1393سمبل پایداری مردم آبادان به روایت اسناد

 
 

مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات پنجاهمین کتاب خود از مجموعه یاران امام به روایت ساواک را با عنوان حجت الاسلام غلامحسین جمی منتشر کرده است.
    این کتاب که در 312 صفحه تدوین شده به بررسی فعالیت های این یاور امام در دوران نهضت انقلابی و اسلامی مردم ایران پرداخته است.حجت الاسلام غلامحسین جمی سال 1304 ﻫ. ش در خانواده ای مذهبی، در اهرم مرکز تنگستان از توابع بوشهر به دنیا آمد.
    موقعیت مناسب آبادان سبب شد او سال 1327 به آبادان مهاجرت کرده و در این شهر ساکن شود. در آبادان وی نزد «آیت الله شیخ عبدالرسول قائمی» موسس مدرسه علمیه آبادان به تحصیل پرداخت. در اواخر دهه 30 به «نجف اشرف» برای گذراندن دروس حوزوی عزیمت کرد. دوران طلبگی و اقامت حجت الاسلام جمی در نجف با مشکلات فراوانی همراه بود و با وجود علاقه وی به ادامه تحصیلات حوزوی، در سال 1332 به وطن برگشت.
    اهتمام حجت الاسلام جمی به اجرای قوانین اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی، باعث شد که با آغاز نهضت امام خمینی(ره)، وی به ایشان پیوسته و وارد مبارزه علیه رژیم پهلوی شود. حجت الاسلام جمی در آغاز با این که شناخت کافی از امام خمینی(ره) نداشت، از طریق دوستانش در قم و مطالعه اعلامیه ها و سخنرانی های امام(ره) مجذوب ایشان شده و در سلک یاران انقلاب قرار گرفت.
    
    قیام 15 خرداد 1342 و نقش حجت الاسلام جمی در آبادان
    یکی از بزرگ ترین حوادث تاریخ معاصر ایران قبل از 22 بهمن 1357 بی تردید قیام خونین 15 خرداد است. حجت الاسلام جمی با انتشار اخبار مربوط به قیام 15 خرداد و کشتار معترضان به دست نیروهای رژیم، در آبادان دست به فعالیت زده و در منابر و مجالس به افشای جنایات رژیم پهلوی و نشان دادن ماهیت حرکت امام خمینی(ره) پرداخت.بعد از تبعید امام در 13 آبان 1343، موجی از اعتراض علیه رژیم پهلوی سراسر کشور را فراگرفت و علما و روحانیون به حمایت از امام(ره) برخاستند. حجت الاسلام جمی در پانزدهم آبان در مسجد بهبهانی های آبادان درحالی که بشدت از سوی رژیم تحت فشار بود به تبعید ایشان اشاره کرد.
    وی در دهه 50 فعالیت هایش را افزایش داد و به یکی از چهره های برجسته آبادان تبدیل شد. دعوت از روحانیون و چهره های مذهبی برای سخنرانی در آبادان یکی از اقدامات وی بود. از جمله اندیشمندانی که به این جلسات دعوت می شدند، می توان به دکتر محمد مفتح، استاد مرتضی مطهری و... اشاره کرد.
    در دهه 50 فعالیت های حجت الاسلام جمی با وجود تسلط نسبی رژیم بر اوضاع همچنان ادامه داشت و بارها از سوی ساواک برای او و خانواده اش مزاحمت هایی ایجاد شد. این فشارها و اقدامات صرفا برای تضعیف روحیه وی صورت می گرفت. دستگیری فرزند حجت الاسلام جمی در سال 1351 از جمله اقدامات ارعابی رژیم به حساب می آید.
    
    شهادت آیت الله حاج سید مصطفی خمینی
    شهادت فرزند ارشد امام(ره) موجی از اعتراض را در سراسر کشور به وجود آورد. حجت الاسلام جمی در کنار دیگر علمای کشور علاوه بر اعلام تسلیت به امام خمینی(ره)، مجالس ترحیمی را برگزار کرد و در آنها رژیم پهلوی را مورد انتقاد قرار داد. در شرایطی که رژیم پهلوی به دنبال قطع راه های امرار معاش حجت الاسلام جمی بود، وی در کنار مردم و رهبری انقلاب ایستاد و همه خطرات را به جان خرید. برگزاری مراسم یادبود برای شهدای شهرهای مختلف کشور، بخشی از تلاش های حجت الاسلام جمی در این مقطع را شامل می شدند.
    پس از ماجرای هولناک به آتش کشیده شدن سینما رکس آبادان که در جریان آن نزدیک به 400 نفر از مردم این شهر در شعله های آتش سوختند، مردم آبادان که از سال ها قبل، از طریق روحانیون مبارزی همچون آیت الله عبدالرسول قائمی، حجت الاسلام جمی و... با ابعاد جنایات رژیم پهلوی آشنا شده بودند، در صفوف منظم در جهت براندازی رژیم متحدتر شدند.
    
    دستگیری و زندان
    براساس اسناد ساواک، حجت الاسلام جمی بارها احضار و مورد تهدید و ارعاب قرار گرفته بود. افزایش فعالیت های حجت الاسلام جمی و نقش وی در اعتصاب کارکنان شرکت نفت، باعث شد تا رژیم پهلوی که به شدت از نفوذ ایشان وحشت داشت، مانع از سخنرانی او شده و پس از بی نتیجه ماندن این اقدام، ایشان را در 26 / 8 / 1357 دستگیر کرد و در بازداشتگاه بشدت مورد شکنجه و اهانت قرار داد.
    پس از دستگیری حجت الاسلام جمی، مردم آبادان دست به تظاهرات گسترده ای زده و با اعتصاب و تعطیلی بازار، رژیم را مجبور به آزادی ایشان پس از دو هفته اسارت کردند. حجت الاسلام جمی پس از آزادی، هدایت تظاهرات وسیع مردم را برعهده گرفت.
    وی با شدت گرفتن روند انقلاب اسلامی به تهران آمد. او از جمله روحانیونی بود که در مسجد دانشگاه تهران تحصن کرده بودند. توضیح آن که در بهمن ماه 1357 حدود 17 نفر از علمای برجسته کشور از جمله: رهبر معظم انقلاب، آیت الله فاضل لنکرانی، استاد مرتضی مطهری، آیت الله بهشتی و... در اعتراض به جلوگیری از بازگشت امام(ره) به کشور، دست به تحصن زده و تا 12 بهمن ماه در کنار خیل عظیمی از دانشجویان که به آنها پیوسته بودند در مسجد دانشگاه باقی ماندند و از همانجا به فرودگاه مهرآباد برای استقبال امام(ره) رفتند.
    با پیروزی انقلاب اسلامی، خدمت رسانی و بازسازی شهر آبادان که متحمل تغییر و تحولات اساسی شده بود در دستور کار انقلابیون استان و در راس آنها روحانیت قرار گرفت.حجت الاسلام جمی در همین زمان حزب جمهوری اسلامی را در آبادان ایجاد و خود به دبیری آن انتخاب شد. تشکیل «ستاد انقلاب آبادان» از دیگر کارهای حجت الاسلام جمی در ماه های اولیه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در آبادان بود.
    از درخشان ترین مقاطع فعالیت سیاسی حجت الاسلام جمی، باید به سال های آغاز جنگ تحمیلی اشاره کرد. بسیاری بر این عقیده اند که پس از تسخیر خرمشهر، مقاومت حجت الاسلام جمی نقش مهمی در حفظ آبادان داشته است. وی با وجود هجمه سنگین دشمن همچنان در آبادان ماند و در مقابل دشمن ایستادگی کرد. حجت الاسلام جمی با برگزاری نماز جمعه در شدیدترین شرایط جنگ، الهام بخش مردم شهر بودند.حجت الاسلام جمی در سال 1361 به نمایندگی از مردم خوزستان به مجلس خبرگان راه یافت. این روحانی مبارز سرانجام پس از چند دهه خدمت به اسلام و انقلاب و تحمل سختی ها و مرارت های فراوان در دهم دی 1387 در هشتادوسه سالگی روی در نقاب خاک کشید و به عرش اعلی پرواز کرد. پیکر این مجاهد نستوه طبق وصیت ایشان در قبرستان وادی السلام نجف اشرف به خاک سپرده شد.

منبع: روزنامه جام جم، شماره 4157, چهارشنبه دهم دی ماه 1393 ، صفحه11

/ 0 نظر / 30 بازدید