یاران امام به روایت اسناد ساواک(50)ایت الله جمی ره.مرکز برسی اسناد تاریخی

حجت الاسلام غلامحسین جمی از چهره‌های مبارز و انقلابی استان خوزستان و خصوصاً شهر مهم آبادان بود که از دهه‌ی 30 وارد عرصه مبارزه شد و با آغاز نهضت حضرت امام(ره) در دهه 40 در جهت تحقق آرمان‌های ایشان به فعالیت پرداخت. مرکز بررسی اسناد تاریخی به منظور تجلیل از این روحانی مبارز و نشان دادن گوشه‌هایی از فعالیت‌های سیاسی ایشان، پنجاهمین اثر از مجموعه‌ی «یاران امام به روایت اسناد ساواک» را به وی اختصاص داده است. بر کسی پوشیده نیست که درک حادثه عظیمی مانند انقلاب اسلامی ایران، بدون توجه به همه‌ی ابعاد و زوایای آن در سراسر کشور و حتی منطقه ناقص خواهد بود، لذا این مجموعه‌ی اسنادی می‌تواند پژوهشگران را در جریان فعالیت نیروهای انقلابی، در شهر مهم و استراتژیک آبادان نشان دهد.
ناشر در سخن آغازین خود راجع به جایگاه حجت الاسلام جمی در آبادان می‌نویسد:
« در میان شهرهای مختلف کشور، آبادان به دلیل موقعیت حساس سیاسی و اقتصادی‌اش، جایگاه ویژه‌ای در تحولات سیاسی کشور داشت و به شدت از سوی رژیم پهلوی کنترل می‌شد. به رغم همه‌ی تلاش‌های رژیم برای دور نگه داشتن آبادان از تحولات کشور، بزرگانی چون حجت الاسلام غلامحسین جمی با سخنرانی‌ها و مواضع شجاعانه‌ای که اتخاذ می‌کردند، این سیاست رژیم را به شکست کشانده و آبادان را به یکی از کانون‌های انقلاب اسلامی تبدیل می‌کردند»
پس از سخن ناشر مقدمه‌ی کتاب ارائه شده است. مؤلف در مقدمه کوشیده است تا گوشه‌هایی از زندگی و مبارزات حجت الاسلام جمی را با تکیه بر اسناد کتاب و سایر منابع موجود به تصویر بکشد. اسناد کتاب پس از مقدمه آمده است. اولین سند کتاب متن تلگرام جمی از روحانیون آبادان در اعتراض به تصویبنامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی در تاریخ 5/8/1341 است و آخرین سند کتاب نیز به 14/10/1357 باز می‌گردد.
فهرست اعلام و ضمایم پایان بخش کتاب هستند. در انتها به روال سایر کتاب مرکز بررسی اسناد تاریخی تعدادی تصویر ارائه شده است که برای علاقمندان جالب توجه خواهند بود. این تصاویر حجت الاسلام جمی را در حالات و سنین مختلف نشان می‌دهند.

/ 0 نظر / 31 بازدید