وزیر نفت منم!روایت داستانی زندگی مهندس شهید محمدجواد تندگویان

وزیر نفت منم!
 
روایت داستانی زندگی مهندس شهید محمدجواد تندگویان در قالب کتابی با عنوان "وزیر نفت منم!" به قلم علی رستمی، از سوی نشر آل احمد منتشر شده است. محمدجواد تندگویان، وزیر نفت دوره نخست وزیری شهید محمد علی رجایی بوده است.\
 
وزیر نفت منم!
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این اثر در 12 روایت و از زبان فرزندان، همسر، مادر، همرزمان و همکاران شهید تندگویان نوشته شده است.

در بخشی از کتاب "وزیر نفت منم!"، از زبان بتول برهان‌اشکوری، همسر شهید تندگویان آمده است: "من اخلاق محمد جواد را خیلی خوب می‌شناختم. خیلی خوب می‌توانستنم پیش‌بینی کنم که او به این زودی‌ها به خانه باز نخواهد گشت. یعنی تا همه اسرا آزاد نمی‌شدند، او هم نمی‌آمد. حالا دیگر انتظار امان‌مان را بریده بود. نیروهای صلیب سرخ هم او را ندیده بودند و معلوم نبود چه موقع نوبتش می‌شد تا به کشور بازگردد. اسرایی که آمده بودند،‌ می‌گفتند:"ما مهندس تندگویان را تا سال 65 در درمانگاه و هواخوری می‌دیدیم...." پس ما هم همچنان امید داشتیم که او زنده باشد و روزی بتواند به خانه‌اش بازگردد."

محمدجواد تندگویان ۲۶ خرداد سال 1329 در محله‌ خانی‌آباد تهران به دنیا آمد. نمایندگی وزیر نفت در مناطق جنوبی ایران و مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از فعالیت‌های محمدجواد تندگویان تا نخست وزیری محمدعلی رجایی بوده است. در مهر سال ۱۳۵۹به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شد و پس از رای اعتماد، اداره وزارتخانه را بر عهده گرفت.

نهم آبان ۱۳۵۹ در حالی که برای بازدید از پالایشگاه نفت آبادان به جنوب کشور رفته بود، در جاده ماهشهر ـ‌ آبادان همراه معاونش و چند مهندس شرکت نفت به اسارت نیروهای ارتش رژیم بعث صدام درآمدند و به زندان‌های اسیران ایرانی در عراق منتقل شدند. برخی از آزادگان شهادت داده‌اند که محمدجواد تندگویان تا مدت‌ها زنده بوده، اما از چگونگی وضعیت اسارت و نحوه شهادت او اطلاعات دقیقی در دست نیست. 

سرانجام پس از پایان جنگ تحمیلی صدام علیه ایران و تبادل اسرا و شهیدان، پیکر محمدجواد تندگویان که بر اثر شکنجه‌ جان سپرده بود، به کشور بازگردانده و در آذر سال ۱۳۷۰ به خاک سپرده شد.

چاپ نخست کتاب "وزیر نفت منم!" در قطع ربعی و 160 صفحه،‌ با شمارگان 3000 نسخه و بهای بیست هزار ریال از سوی نشر آل احمد همدان و با همکاری سازمان بسیج مهندسین منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
/ 0 نظر / 68 بازدید