اهدای تندیس مقاومت ;دریا قلی سورانی به خانواده امام جمعه فقید

مومنی شریف: حماسه کوی ذوالفقاری در تقویم ملی ثبت شود

مراسم اهدای تندیس مقاومت شهید «دریا قلی سورانی» به خانواده شیخ غلامحسین جمی، امام جمعه فقید آبادان، پنج شنبه 8 آبان 1393 در بهشت زهرای تهران برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم اهدای تندیس مقاومت شهید «دریا قلی سورانی» به خانواده شیخ غلامحسین جمی، امام جمعه فقید آبادن، روز پنجشنبه 8 آبان بر سر مزار شهید «دریا قلی سورانی» در بهشت زهرای تهران برگزار شد.

در ایتدای این مراسم، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری و از نویسندگان برجسته کشور طی سخنانی درخصوص واقعه کوی ذوالفقاری گفت: از حدود دو سال قبل که از خاطره حماسه 9 آبان کوی ذوالفقاری آبادان غبار فراموشی زدوده شده است، مراسم هر سال در همین شهر برگزار می شد. امسال توفیق داشتیم که این مراسم بر سر مزار شهید « دریا قلی سورانی» حادثه ساز این حماسه در تهران برگزار شود.

وی ادامه داد: باید به این مسئله فکر بکنیم و یاد آن را گرامی بداریم؛ چرا که اگر ایشان مطلع نمی شدند، اگر آبادان سقوط می کرد، اگر مردم آبادان حماسه نمی آفریدند، سرنوشت جنگ و چه بسا تاریخ ما عوض می شد. سقوط آبادان شبیه سقوط خرمشهر نبود. در صورت وقوع چنین سقوطی، یک فاجعه انسانی رقم می خورد و این فرصت برای تصرف شهرهای دیگر خوزستان در اختیار دشمن قرار می گرفت. امید داریم این روز بزرگ و حماسه آفرین در تاریخ روزها در تقویم ملی ما ثبت شود؛ زیرا این ثبت یک معنویت بزرگ است.

رئیس حوزه هنری در ادامه سخنان خود با اشاره به مترادف بودن مظلومیت مردم آبادان با نام آیت الله جمی، تصریح کرد: حضور این مرد بزرگ که نماد مظلومیت و مقاومت مردم شهر آبادان است، به رزمنده ها و مردم شهر روحیه خاصی می بخشیده است. از نشانه ها و نمادهای این عالم گرانقدر خطبه های ایشان است که از تلویزیون پخش می شدند و شخص حضرت امام (ره) علاقه خاصی به این خطبه ها داشتند.

وی افزود: مقاومت و پایمردی این مرد بزرگ در خلال همین یادداشت ها در کتابشان قابل لمس است. شاید همه روزها سپری شده در آن دوران یادداشت نشده باشند اما از همین مقدار هم می توان پی به مظلومیت مردم آبادان برد. ایشان تمام مدت به مردم و رزمنده سرکشی می کردند، تشویق می کردند و مهم تر از همه با روحی بزرگ و مقاوم دست به مقاومتی بزرگ زدند. حتی ماجرای شهادت برادر ایشان و مراسم تیمم و دفن این شهید نشان از غربت ایشان و اوضاع وخیم و روح بزرگ این مرد والامقام دارد. خدواند متعال روحشان را شاد کند.

مومنی شریف در ادامه گفت: با خواندن تاریخ متوجه می شویم که آبادان کانون بزرگان و مقاومان بوده است و نام های بسیاری در عرصه به چشم می خورد. ما امروز وظیفه داریم نقش آبادان را در پیروزی انقلاب اسلامی بداینم نقشی که شاید کمی فراموش شده است. امید داریم که آبادن به روزهای بزرگ و شادمانی خویش بازگردد و چهره این شهر تغییر کند.

پس از سخنان رئیس حوزه هنری، مجری برنامه دکلمه ای در مورد آیت الله شیخ غلامحسین جمی خواندند که با استقبال حاضران رو به رو شد.

پس از اجرای دکلمه،حجت الاسلام علی ابراهیمی پور، امام جمعه آبادان، طی سخنانی درخصوص آیت الله شیخ غلامحسین جمی گفت: شخصیت این مرد بزرگ از دو بعد تشکیل شده است؛ شخصیت حقیقی و شخصیت حقوقی ایشان. ابتدا باید درخصوص حماسه کوی ذوالفقاری بگویم که در این حماسه بزرگ نقش مردم، رزمندگان و به خصوص علما بسیار پررنگ و همدلانه است. مردمی که با دست خالی رفتند و پیروزی و ماندگاری آبادان را آوردند، هر کدام از آنها صفحه ای از تاریخ را ورق زدند. آبادان شخصیت های بزرگی دارد که فقط یکی از این بزرگان در این کتاب قابل مطالعه است و باید بر سایر چهره های بزرگ نیز تمرکز شود. این چهره ها کم معرفی شده اند.

وی درمورد شخصیت حقیقی آیت الله جمی گفت: شخصیت حقیقی ایشان آبادانی است و یکی از افتخارات مردم آبادان است که تا آخرین لحظه پای امام، انقلاب، رهبری و دفاع مقدس ایستادند که لحظه لحظه آن هنر و هنرمندی است.

وی درخصوص شخصیت حقوقی ایشان نیز گفت: شخصیت حقوقی ایشان فراملی است. در یک نگاه ایشان در کنار رزمندگان ایستادند و با دشمن جنگیدند. باید نگاهی به مبارزات قبل از انقلاب ایشان هم داشته باشیم که شاگرد لبیک گوی سید الشهدا (ع) و امام بودند و همه توان و نیروی خود را برای اسلام و انقلاب گذاشتند. بیت ایشان، تمامی آحاد جامعه و حتی شخص من وظیف سنگینی در شناخت ایشان به مردم داریم. بسیاری از جوانان ایران و آبادان با شخصیت ها و برجستگان آبادان ناآشنا هستند و هر کس با بضاعت علمی، هنری و قلمی خود، وظیفه شناساندن این افراد را به جامعه دارد. نباید فراموش کنیم آبادان قلب تپنده ایران است.

ابراهیمی پور افزود: حضرت امام و مقام معظم رهبری علاقه و نگاه ویژه ای به آیت الله جمی داشتند. باید بزرگان خود را به مردم جامعه معرفی و تقدیس کنیم در غیر این صورت دشمن قدم به میدان می گذارد و چهره های مورد نظر خود را به مردم معرفی می کند. امروز به برکت همین چهره ها، ما امن ترین نقطه دنیا هستیم و در آرامش زندگی می کنیم و این از برکات استقامت و جانفشانی مردان و زنان بزرگ است. ما به ایشان و تمام یارانشان که ایستادند شهید شدند و یا حضور دارند درود می فرستیم.

در ادامه این مراسم، مجری برنامه بخشی از خاطرات آیت الله جمی را از کتاب «نوشتم تا بماند» به روایت محسن کاظمی و از کتاب های منتشر شده انتشارات سوره مهر، برای حاضران قرائت کرد.

کاظمی: باید با اسناد مقاومت طلایی آبدان را ماندگار کنیم

 

پس از قرائت خاطرات آیت الله جمی، محسن کاظمی نویسنده کتاب «نوشتم تا بماند» درباره نگارش این اثر گفت: نعمتی بزرگ است که توانستم در کنار این اثر باشم، هر چند به علت مشغله در ابتدا تمایلی برای نگارش یک اثر جدید نداشتم اما با خواندن یادداشت های آیت الله جمی به عظمت این اثر پی بردم و  تصمیم من عوض شد. این خود زمینه ساز پدید آمدن این اثر گرانقدر شد که در مقدمه کتاب نیز به این موضوع اشاره کرده ام.

وی افزود: من به شخصه تنها با خطبه های آیت الله جمی آشنا بودم، زمانی که برای پرسش سوالاتی خدمت ایشان رسیدم، به علت بیماری، شنوایی مناسبی نداشتند و در جواب نخستین سوال من، ایشان فرمودند، جنگ کی شروع شد و من جواب تمامی سوالات خود را در همین جواب یافتم. حضرت امام (ره) با معرفت به سمت برپایی انقلاب رفتند، آیت الله جمی نیز این گونه بودند، پیش از انقلاب برای به ثمر نشستن آن و پس از پیروزی انقلاب در تثبیت آن با مبارزه با ضد انقلاب تلاش کردند و در نهایت نیز به جنگ دشمن بعثی رفتند.

کاظمی در مورد حادثه کوی ذوالفقاری و بینش آیت الله جمی گفت: ایشان در پاسخ به پرسش طرح شده در مورد ترک آبادان این گونه گفتند که شما اگر می خواهید بروید، من اینجا می مانم، اینجا خانه من است. ایشان در حادثه کوی ذوالفقاری که از سوی شهید دریا قلی سورانی مطرح می شود با بینش عمل می کند. شاید دانش کافی در این خصوص وجود نداشته اما با بینش خود تمامی امور را به درستی هدایت می کنند.

وی ادامه داد: در آن زمان به علت این که در بطن حادثه بودیم متوجه بزرگی واقعه نبودیم، خطبه ایشان صدام را ناراحت و عصبانی کرده بود که بسیار قدم بزرگی بود. هم اکنون نیز به علت فاصله ها با زمان و ماجرای اصلی، ذهن هایمان در حال تحلیل رفتن است باید با همین کتاب ها و اسناد، مقاومت طلایی آبادان را برای تمامی نسل ها به یادگار بگذاریم.

در ادامه، مجری برنامه به خواندن بخش دیگری از خاطرات آیت الله جمی در مورد شهادت برادرشان پرداختند که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

رحماندوست : وظیفه ما امروز نگارش برای آیندگان است

پس از آن، مجتبی رحماندوست، نماینده مجلس شوراس اسلامی و از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس، طی سخنانی در مورد کتاب آیت الله جمی گفت: زمانی که آیت الله جمی این کتاب را می نوشتند به دنبال منافع شخصی و نشان دادن خود نبودند و می خواستند تنها فداکاری مردم آبادان را ثبت کنند و در این بین افسوس نیز می خوردند که چرا گاهی قلم را زمین گذاشته اند. خداوند به همه ما توفیق دهد که به وظایفمان، در هر مقامی عمل کنیم و قلم را از خود دور نکنیم. وظیفه ما امروز نگارش برای آیندگان است.

در ادامه این مراسم، آقایان عبدالحسین مقتدایی استاندار خوزستان و احمد جمی فرزند آیت الله جمی به ذکر خاطراتی از شهید «دریا قلی سورانی» و آیت الله جمی پرداختند.

در پایان این مراسم، تندیس مقاومت شهید «دریا قلی سورانی» با حضور چهره هایی چون حجت الاسلام علی ابراهیمی پور،، امام جمعه آبادان، آیت الله سید علی دشتی، رئیس حوزه علمیه آبادان، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، محمدرضا جعفری جلوه رئیس بنیاد فارابی، عبدالحسین دهدشتی، محمدرضا شرف الدین رئیس انجمن سینمای دفاع مقدس، محمدعلی باشه آهنگر فیلم ساز و حمید فرخ نژاد بازیگر به احمد جمی فرزند آیت الله شیخ غلامحسین جمی اهدا شد.

همچنین لوح های تقدیر و یادبودی به محسن کاظمی (نویسنده کتاب «نوشتم تا بمانم»)، مصعومه آباد (نویسنده)، ملا صالح قاری ( از مبارزان پیش از انقلاب و دفاع مقدس)، مکی یازه (از سرداران دفاع مقدس)، سعید طاهری (فرمانده بسیج در دوران دفاع مقدس)، سعد ادهم (مجاهد عراقی که علیه ارتش بعث عراق می جنگیده است) از سوی مهمانان یاد شده اهدا شد.

شایان ذکر است، طراحی تندیش مقاومت شهید «دریا قلی سورانی» و مجسمه بزرگ این شهید که در شهر آبادان نصب شده است توسط طاهر شیخ الحکمایی از هنرمندان برجسته مجسمه سازی حوزه هنری طراحی و ساخته شده است.

تندیس مقاومت شهید «دریا قلی سورانی»، هر ساله به شخصی اهدا می شود که به شهر آبادان و مقاومت آن پرداخته باشد.

دریاقلی سورانی

/ 0 نظر / 41 بازدید