نور چشم آبادان

پاسداشت مجاهدات و پایمردیهای ایت الله جمی ره

آیت الله جمی عاشق امام (ره) بود.نویسنده: مهدی کروبی
ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱٤  

مرحوم آیت الله جمی عاشق امام(ره) بود و اندیشه های ایشان را ترویج می کرد. زندگی آقای جمی توام با صداقت، پاکی، ساده زیستی، مبارزه و مقاومت بوده است و همواره با برپایی نمازجمعه در دوران جنگ تحمیلی در آبادان، به مردم دلداری و امید می داد.
    امام(ره) روی این قضیه توجه داشتند که آقای جمی در آبادان مانده است و نمازجمعه را ادامه می دهد و برای امام(ره) ارزشمند بود و مکررا این مساله را جویا می شد. آقای جمی در راس روحانیونی بود که از امام(ره) زیاد اسم می برد و اندیشه های ایشان را ترویج می کردند. مهم ترین نقطه خوبی یک فرد در صداقت او نهفته است، پاکی، استواری و صداقت همواره از مهم ترین اعمال جمی بود و منافع شخصی را هیچ وقت به منافع مردمی ترجیح نمی داد و هرگز نشد که در برابر فشارها، تغییری در رفتارش حاصل شود.
    انسان ها همواره در برابر موقعیت های مختلف تغییر می کنند، هیچ وقت آقای جمی را ندیده ام که راهش عوض شود، بلکه همیشه در صراط مستقیم انقلاب حرکت می کردند. حوادث دوران مختلف زندگی باعث خستگی آیت الله جمی نمی شد، روحیه اش کاملامقاومت و استواری را نشان می داد و نشانه ای از بزرگی در وی هویدا می شد و با سخنانش باعث دلگرمی به مردم آبادان می شد.
    فرهنگ ایثار و شهادت را حزبی نکنیم، این فرهنگ متعلق به هیچ حزب و جناحی نیست و نباید تصور کرد که فلان جناح در کشور، بیشتر به دنبال اشاعه چنین فرهنگی است و گروه دیگر در حال تخریب کردن این فرهنگ است. همه احزاب به نحوی فرهنگ ایثارگری را ترویج می دهند، ممکن است گروهی در اجرای برنامه ها با گروه دیگری اختلاف سلیقه داشته باشد اما در نهایت احزاب به یک هدف فکر می کنند و آن پیروزی و سربلندی مردم مقاوم ایران اسلامی در تمام عرصه ها است که آرزوی هر مدیر و گروهی است. آنچه مسلم است این است که اگر فداکاری و ازخودگذشتگی رزمندگان نبود، ما الان نمی توانستیم به این راحتی آزادی بیان داشته باشیم.
    آیت الله جمی هم با ماندن در شهر آبادان و تشویق و انگیزه دادن به مردم آنجا و بیان کردن برخی از فرمایشات امام(ره)، نقطه روشنی در تاریخ دفاع مقدس بود که به آن افتخار می کنیم. بزرگ ترین فرهنگی که می توان با آن به ساحل آرامش دست پیدا کرد، فرهنگ ایثار و شهادت است و به همین خاطر است که کشورهایی که چشم طمع به منابع جمهوری اسلامی داشتند، هیچ گاه نتوانستند به اینگونه از اهداف خود دست پیدا کنند؛ چون ما فرهنگی به نام ایثار و شهادت داریم. این فرهنگ، چون برگرفته از قیام امام حسین(ع) است، هیچ گاه به بیراهه نخواهد رفت و ما باید قدردان چنین نعمتی باشیم.


کلمات کلیدی: