نور چشم آبادان

پاسداشت مجاهدات و پایمردیهای ایت الله جمی ره

در رثای آیت الله جمی.روزنامه اعتماد ملی
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱۱  

آیت الله جمی امام جمعه سابق آبادان و یکی از شاگردان شریف و فاضل امام خمینی(ره)، به رحمت ایزدی پیوست. جمی عمری را در راه گسترش و تبیین آموزه های اسلام و نحله پیر و مقتدای خویش گذراند.
    جمی انسانی شریف، نجیب و مردم دار بود. صبر و بردباری او مثال زدنی و مورد ستایش همراهان و همفکران وی بود. او از دهه 40 که نهضت مبارزاتی امام راحل آغاز شد، جزو همراهان صدیق و مجاهد و سختکوش نهضت اسلامی بود. شجاعت، صراحت و صداقت کم نظیر وی و فن بلاغت و سخنوری از او خطیبی زبردست، مردم دوست و توانا ساخته بود. منبرهای او از سال های 43 به بعد تا پیروزی انقلاب اسلامی در محدوده و شعاع خویش روشنگر و الهام بخش بود. امام خمینی(ره) به ایشان علاقه وافری داشتند و این ارتباط عاطفی تا زمانی که امام در قید حیات بودند، تداوم داشت. در انتخابات دور اول خبرگان رهبری، از آنجا که برخی تردیدها درباره اجتهاد ایشان مطرح شده بود، جناب مهدی کروبی به نقل از آیت الله العظمی شیخ یوسف صانعی، قریب به مضمون بیان کردند که در آستانه انتخابات خبرگان اول رهبری به ملاقات امام رفتم. حضرت ایشان با تکیه بر سوابق و خدمات درخشان آقای جمی در دوران مبارزه و انقلاب اسلامی و خدماتی که به مردم شریف آبادان روا داشته بودند اظهار فرمودند که فلانی؛ چقدر خوب است که آقای جمی به مجلس خبرگان رهبری راه یابند! در آن سال ها آقای صانعی عضو فقهای شورای نگهبان بودند.
    آیت الله جمی در دوران جنگ تحمیلی نقشی بی بدیل داشت. مجاهدان راه خدا و رزمندگان سپاهی و ارتشی و بسیجی هیچ گاه نقش ایشان را در خدمت به رزمندگان و دفاع از میهن اسلامی فراموش نمی کنند. بدون اغراق اگر آیت الله جمی نبود، آبادان به دست نیروهای بعثی سقوط می کرد. حضور همه جانبه او در آبادان و برگزاری مرتب نمازهای جمعه در زیر بمباران و گلوله پرانی دشمن بعثی تنها امید و بهانه برای مقاومت و حفظ بالای روحیه رزمندگان بود. او در این راه برادر گرامی اش را نیز تقدیم دفاع از آب و خاک این کشور عزیز کرد. زمانی که خبر شهادت برادرش را به او دادند، در دفتر امام حضور داشت. تنها به آرامی استرجاع گفت و به کار خویش پرداخت. حضور او در جبهه ها تا پایان جنگ الهام بخش مبارزان وطن و مدافعان ایران اسلامی بود.اما جمی ناملایماتی را نیز پس از رحلت امام(ره) متحمل شدند، علی رغم اعتقاد و باور امام به ایشان و آن سابقه درخشان همانند برخی دیگر از همراهان و هم رایان خود ازجمله آیت الله احسان بخش نماینده امام در گیلان در انتخابات دوم خبرگان رهبری صلاحیت شان مورد تردید و ابهام قرار گرفت و به مجلس خبرگان رهبری راه نیافتند.مرگ آیت الله جمی فرصت مناسبی است تا با مرور زندگی، مبارزات و حیات پربارش یک بار دیگر به مردان و زنانی پرداخته شود که در دوران پرهیاهوی امروز، مخلصانه و بی ادعا همه توان خود را صرف گسترش آرمان های اسلامی و راه امام خمینی(ره) کردند؛ اندیشه ای که بیش از پیش و البته با پرهیز از تظاهرگرایی و دولتی کردن آن نگرش معظم نیازمند توجه و بازخوانی مجدد است. روحش شاد و راهش پررهرو باد


کلمات کلیدی: