نور چشم آبادان

پاسداشت مجاهدات و پایمردیهای ایت الله جمی ره

گزارش مشروح مراسم تشیع .سخنرانیها
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱۱  
سال‌های طولانی و در دوران‌ مختلف با حجت‌الاسلام والمسلمین جمی همکار و در کنار او بودیم. آیت‌الله ‌سیدمحمدعلی موسوی‌ جزایری با عرض تسلیت درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین جمی به مردم شهر آبادان افزود: حضور...


 راسم تشییع پیکر مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین جمی پیش از ظهر سه‌شنبه با حضور مردم و جمعی از مسوولان در آبادان برگزار شد.  
 این مراسم با قرائت پیام مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی و سخنرانی برخی مسوولان کشوری و استانی در مورد شخصیت مرحوم جمی آغاز شد و پس از اقامه نماز بر پیکر آن مرحوم در مصلای ثامن‌الائمه(ع) آبادان، مراسم تشییع در مسیر خیابان یک احمد‌آباد، بلوار مرحوم پرویز دهداری، میدان طیب و مسجد قدس به طرف خرمشهر و مرز شلمچه ادامه یافت تا پس از انتقال، در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امیرالمومنین(ع)‌ در نجف اشرف به خاک سپرده شود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین جمی، امام جمعه آبادان در دوران دفاع مقدس، شنبه‌شب گذشته به دیار باقی شتافت.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم تشییع مرحوم جمی گفت: مقاومت امروز مردم غزه از مقاومت‌های مردم آبادان ناشی می‌شود. مردم غزه در راه مقاومت از مردم شهرهایی همچون آبادان درس گرفته‌اند.
 
دکتر محسن رضایی افزود: امروز خوزستان قهرمان که دین خود را به اسلام و انقلاب ادا کرده با یکی از فرزندان غیور خود، خداحافظی می‌کند؛ خوزستانی که مهد تمدن‌ها و فرهنگ‌های بزرگ بوده با یکی از فرهنگ‌سازان حسینی خود وداع می‌گوید.
 
وی هم‌چنین اظهار کرد: مرحوم جمی شمع جبهه مردم در آبادان بوده است. آبادان محاصره شده بود، اما آقای جمی و تعدادی از مردم و رزمندگان در این شهر زندگی می‌کردند؛ در حالی که راه‌های زمینی به این شهر در آن زمان قطع شده بود و دسترسی و تدارکات تنها از راه آبی انجام می‌شد.
 
فرمانده اسبق سپاه هم‌چنین با اشاره به تلاش‌های دیگر مرحوم جمی در حفظ و ترویج اسلام گفت: آقای جمی با وجود آتش سنگین دشمن در آبادان نماز جماعت و جمعه بر پا می‌داشت و در عملیات‌های مختلف در دوران دفاع مقدس حضور وی را در کنار خود حس می‌کردیم. مرحوم جمی در دفاع مقدس ملت ایران نقش مهمی را بر عهده داشت و همان روزی که به غزه حمله شد آقای جمی نیز از میان ما رفت.
 
هم‌چنین حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی گفت: پیکر حجت‌الاسلام والمسلمین جمی رنج سال‌های دفاع مقدس را به همراه دارد.
 
 رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با بیان این مطلب اظهارکرد: حجت‌الاسلام والمسلمین جمی افتخار روحانیت شیعه است. در روحانیت شیعه چهره‌ها و قله‌هایی وجود دارد که ایمان، توکل، مردم‌دوستی و مردم‌خواهی، خدا جویی و خدا‌خواهی آن‌ها را به افتخاراتی تبدیل ساخته است.
 
وی ادامه داد: آقای جمی یکی از چهره‌های نورانی در سلسله روحانیت به شمار می‌آید و پیرامون چنین شخصیت‌هایی سخن گفتن، کار آسانی نیست. ایشان شخصیتی بزرگ بود. مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین جمی در آبادان رشد کرد و امروز او مساوی تمام آبادان است؛ او رسالت و مسئولیت خود را به خوبی انجام داد.
 
رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور ادامه داد: ولایت‌مداری از جمله ویژگی‌های مهم آقای جمی بود. تجلیل از حجت‌الاسلام والمسلمین جمی تجلیل از مقاومت، صبر، پایداری، امام و ولایت به شمار می‌آید. جمی در منطقه روح جبهه و نماز بود. او امام جمعه‌ای بود که محرابش را در هیچ زمانی ترک نکرد، او نمازش را در شرایط بسیار سخت هم ترک نکرد.
 
تقوی در پایان گفت: خاک خوزستان مقدس است. زیر هر نخل در این استان شهیدی ایستاده است. این استان سرزمین عشق، شعور و شور است. حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جمی در چنین استانی می‌زیست و روح‌بخش و نشاط بخش جبهه‌ها در دوران دفاع مقدس بود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دهدشتی امام جمعه آبادان هم در سخنانی گفت: همزمان با محرم و حمله صهیونیست‌ها به مردم بی‌دفاع غزه شاهد وفات حجت‌الاسلام والمسلمین جمی بودیم.
 
امام جمعه آبادان در مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین جمی با تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام محرم افزود: امروز روز وداع مردم با ایشان است، او عمر خود را در کنار مردم گذراند.
 
وی ادامه داد: حجت‌الاسلام والمسلمین جمی انسانی بی‌ادعا و مخلص بود. وقتی خبر فوت این عالم پخش شد دوستدارانش از سراسر کشور به آبادان آمدند و ابراز همدردی کردند.
 
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز نیز طی سخنانی گفت: سال‌های طولانی و در دوران‌ مختلف با حجت‌الاسلام والمسلمین جمی همکار و در کنار او بودیم.
 آیت‌الله ‌سیدمحمدعلی موسوی‌ جزایری با عرض تسلیت درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین جمی به مردم شهر آبادان افزود: حضور ایشان را در صحنه‌ها و مقاطع مختلف انقلاب اسلامی شاهد بودیم. وی بزرگمردی در قالب یک روحانی وزین و متدین بود.
 
وی ادامه داد: او سالها صادقانه و مخلصانه به کار خود مشغول بود. از زمان آغاز مبارزات انقلاب اسلامی در سال 1341 و 42 تا به امروز، حضور ایشان را با بیانات و کتاب‌هایش در پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بوده‌ایم.
 
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان افزود: حجت‌الاسلام والمسلمین جمی اسطوره مقاومت و پایداری بود. در دوران جنگ، ایستادگی او در آبادان او را به اسطوره مقاومت تبدیل کرد. وی خادم امام حسین(ع) بود و سرانجام به فیض رسید. او امروز در محضر امام حسین  علیه  السلام است.

کلمات کلیدی: